|
Om Plansmier Tilbake til førstesiden |
||||
|
|
|
Plansmier er en arbeidsmåte for lokal planlegging av stedsutvikling. Hovedformålet er å samle alle aktører til en prosess der man i løpet av ca. en uke gjennom felles innsats lager en byplan som har bred tilslutning og som kan vedtas som reguleringsplan av kommunen. Plansmier er et konkret svar på de siste års kritikk mot en stedsutvikling der utbyggere har fått for stor makt, og de folkevalgte føler seg bundet av private planer og uformell kontakt mellom utbyggere og kommuneadministrasjonen. Klager, protestaksjoner og rettssaker er ofte utløst av en planlegging der man ikke i tide trekker inn alle som bør ha et ord med i laget når omgivelsene endres. Fornuftige utbyggere garderer seg mot forsinkelser, ekstrakostnader og negativ publisitet ved å lytte til nærmiljøet og finne frem til optimale løsninger som samler bred støtte. Plansmier organiserer denne prosessen på en effektiv måte.
Det er ikke minst i USA og England at man de siste årene har laget planer for byutvikling på denne måten, men det er også arrangert plansmier i Norge, Sverige og andre land. Metoden kalles "charrette" i USA, der den er mye brukt i satsinger for å skape bærekraftige tettsteder med ulike typer tilbud fremfor utflytende eneboligfelt og næringsparker. I Storbritannia kalles prosessen ”Enquiry by Design”, og den anbefales av regjeringen for å sikre en både rask og demokratisk planlegging. En plansmie er noe langt mer enn en idédugnad eller et informasjonsmøte. Det er en forpliktende prosess med et klart mål: I løpet av en ukelang workshop skal det lages ferdig en plan for et fremtidig byområde. Både fagfolk, utbyggere, offentlige etater, frivillige organisasjoner, beboere, næringsdrivende og andre interesserte borgere inviteres til å delta i prosessen.
Byggeklosser i en plansmie Plansmieprosessen har disse hovedelementene:
- Først får man alle
fakta, ønsker og målsettinger
- Deretter lages første
utkast til en plan, basert på
- I løpet av uken blir
motsetninger løst og planforslaget
- Til slutt har man
forhåpentligvis kommet frem til et
Planen vil omfatte utforming av gater, veier, offentlige møtesteder og grøntområder. Man viser trafikkløsninger og plassering av funksjoner som bolig, næring, kultur og lek. Planen angir hva som bør bevares av eldre bebyggelse, hvor ny bebyggelse kan plasseres, hvilke høyder og dimensjoner den bør ha, og hvilke funksjoner som prioriteres i de enkelte delområdene. Planen kan også suppleres med generelle retningslinjer for utforming av bebyggelsen, som materialbruk, evt. tilpasning til eldre nabobebyggelse og arkitektonisk karakter.. Selve designarbeidet gjøres av et team med kompetente fagfolk; arkitekter, planleggere og landskapsarkitekter. Disse bør være mest mulig uavhengige av aktørene i prosjektet. Samtidig må de være villige til å lytte til alle parter og finne seg i å bli tittet over skulderen mens de arbeider. Fagfolkene skal forene aktørenes ønsker med profesjonelle kvalitetskrav. Ofte nedsettes det også en styringsgruppe, med deltakere fra både designteamet og arrangørene. Styringsgruppen møtes daglig og tar stilling til spørsmål som gjelder organisering, fremdrift og prioriteringer underveis. Styringsgruppen kan supplere, men ikke erstatte den brede deltakelsen gjennom folkemøter og ”åpent hus” i designverkstedet på dagtid.
|
Det er mange fordeler ved plansmier fremfor en vanlig planleggingsprosess: - det går raskere,
- man unngår at
planleggingen blir styrt - det sikres deltakelse og åpenhet,
- man kan slippe runder
med protester og klager mot
En plansmie er... - av minst fire dagers varighet - en åpen prosess som involverer alle parter
- en samarbeidsprosess
med korte - en prosess som skaper en gjennomførbar plan.
En plansmie er ikke… - en en-dags workshop
- en langvarig
maratonprosess der alle parter er
- en plan utformet av
svært få som får konsekvenser
- en visjons-dugnad som
ikke behandler konkrete
Forberedelser til en plansmie:
- alle aktører inviteres
og informeres, gjerne gjennom
- all viktig informasjon
foreligger, som kart, gjeldende
- viktige eksperter blir
innkalt for å uttale seg; f. eks.
- man har egnede lokaler
til både designarbeid og
- alle interesserte gis
mulighet til å oppsøke plansmia i
Deltakerne må:
- sette av tid så de kan
være med i tilstrekkelig grad.
- fremskaffe informasjon
og materiale som kan
- stille til plansmia
med et åpent sinn, villighet til å Mer om plansmier her:
|
|